Czy wynajem ciągnika rolniczego się opłaca? Wyjaśniamy! | GRAVIT Rental

Nasi specjaliści pomogą

w doborze odpowiedniej maszyny

Dziękujemy

Formularz został wysłany.
Skontaktujemy się z tobą wkrótce!
Blog

Czy wynajem ciągnika rolniczego się opłaca? Wyjaśniamy!

07.08.2022

Ciągniki rolnicze są wykorzystywane do wykonywania wielu prac w gospodarstwach rolnych. Nie zawsze trzeba jednak decydować się na zakupienie takich pojazdów. Istnieje bowiem opcja wynajmu. Czy jest to opłacalne rozwiązanie?

Cena ciągnika rolniczego może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych. Z tego powodu niektóre osoby odwlekają moment zakupienia danego sprzętu. Dla początkujących rolników jest to ogromny wydatek, często zupełnie nieosiągalny przez pierwsze miesiące lub nawet lata pracy. Bez ciągnika rolniczego nie można jednak wykonać większości prac na polu, dlatego z pomocą przychodzi wynajem.

GRAVIT_ciagniki_John_Deere-small

Zalety wynajmu ciągnika rolniczego

Wynajem ciągników rolniczych to popularna usługa, zarówno wśród początkujących rolników, jak i osób, które prowadzą gospodarstwo już od wielu lat. Wszystko ze względu na korzyści, które za sobą niesie.

Do największych zalet wynajmu ciągnika rolniczego można zaliczyć:

  • brak jednorazowych, wysokich kosztów – koszt wynajmu jest przeliczany zgodnie z okresem, przez który klient korzysta z pojazdu; zwykle cena za wypożyczenie ciągnika wynosi maksymalnie kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie; jest to znacznie mniej niż koszt kupienia własnego egzemplarza, zwłaszcza dla początkujących rolników

  • możliwość korzystania z serwisu i pomocy wypożyczalni – wypożyczalnia odpowiada za stan techniczny udostępnianych pojazdów, dlatego w sytuacji, gdy ulegną one uszkodzeniu pod wpływem normalnej eksploatacji, to firma zajmie się ich naprawą; w tym czasie do klienta trafia kolejny, w pełni sprawny egzemplarz

  • elastyczne terminy najmu – ciągniki rolnicze można wynająć zaledwie na okres kilku miesięcy, jak i kilku dni; wszystko zależy od dokładnych ustaleń z wypożyczalnią

  • możliwość wyboru jednego z wielu modeli – dobre firmy zajmujące się wynajmem ciągników rolniczych zwykle oferują do wyboru co najmniej kilka modeli takich pojazdów; dzięki temu klient może wybrać dokładnie taki wariant, jaki trafia w jego gusta. W późniejszym czasie istnieje opcja zdecydowania się na inny model niż poprzednio

  • ciągnik do jednorazowych zadań – zdarza się, że w gospodarstwie rolnym znajduje się już jeden ciągnik, ale podczas zbiorów czy wysiewu konieczne jest wsparcie jego pracy drugim egzemplarzem. Wówczas nie ma obowiązku kupowania nowego sprzętu – wystarczy tylko wynająć ciągnik na kilka dni, gdy będzie on najbardziej potrzebny.

Ile kosztuje wynajem ciągnika?

Koszt wynajmu ciągnika różni się w zależności od wielu czynników. Najważniejszy jest oczywiście model wypożyczonego pojazdu, a także czas, przez który będziesz z niego korzystać. Na ogół ceny są przeliczane na dwa sposoby – za dzień lub za motogodzinę, czyli rzeczywisty czas pracy danego urządzenia. Zwykle za wyposażenie podstawowych modeli takich maszyn za jeden dzień płaci się kilkaset złotych, a za miesiąc – kilka tysięcy. W GRAVIT Rental ceny za wynajem maszyn są znacznie niższe – rozpoczynają się już od 210 zł netto za dzień. Wszystkie ciągniki dostępne są od ręki – z opieką serwisową na terenie całej Polski.

Ciągnik można również wypożyczać jedynie na konkretne dni, dzięki czemu istnieje opcja ograniczenia kosztów w sytuacji, gdy nie zamierzasz korzystać z niego na co dzień. Oznacza to, że wynajem maszyn rolniczych jest bardzo opłacalny, zwłaszcza gdy nie masz własnego ciągnika lub zamierzasz zwiększyć wydajność pracy w trakcie wysiewu i zbioru plonów.