Jak dbać o maszyny rolnicze, aby służyły latami? Porady ekspertów GRAVIT Rental | GRAVIT Rental

Nasi specjaliści pomogą

w doborze odpowiedniej maszyny

Dziękujemy

Formularz został wysłany.
Skontaktujemy się z tobą wkrótce!
Blog

Jak dbać o maszyny rolnicze, aby służyły latami? Porady ekspertów GRAVIT Rental

11.08.2023

Awaria maszyn rolniczych bardzo często wiąże się z dużym obciążeniem dla budżetu gospodarstwa. Większości napraw można jednak uniknąć. Należy pamiętać, że o maszyny rolnicze trzeba w odpowiedni sposób zadbać. Wykonywanie konserwacji oraz regularnych przeglądów sprzętu pozwala na utrzymanie go w nienagannym stanie przez lata. Poznaj wskazówki ekspertów dotyczące dbałości o urządzenia wykorzystywane na roli.

 

Czyszczenie i przeglądy maszyn rolniczych – podstawa prac w gospodarstwie

Maszyny rolnicze, które wykorzystuje się na co dzień w gospodarstwach rolnych, często pracują w bardzo trudnych warunkach. Są one narażone na różnego rodzaju zanieczyszczenia, dlatego podstawą w ich przypadku jest regularne czyszczenie. Usuwanie błota czy innych materiałów organicznych z roli pozwala nie tylko na utrzymanie ich estetyki, ale również wpływa na kondycję i trwałość poszczególnych podzespołów.

Nie mniej ważne od czyszczenia jest regularne wykonywanie przeglądów. Tego typu czynności pozwalają na szybkie zlokalizowanie usterki w jej początkowej fazie. Drobne naprawy nie generują wysokich kosztów i wpływają na bezpieczeństwo w trakcie użytkowania sprzętu. Wykryta i szybko usunięta usterka pozwala także uniknąć dalszych problemów z maszyną, która mogłyby się zakończyć kosztowną naprawą.

Podczas użytkowania maszyn przeznaczonych do pracy w gospodarstwach rolnych warto stosować się do kilku prostych zasad:

● sprzęt należy po każdej pracy oczyścić i sprawdzić, czy podczas korzystania z niego nie doszło do żadnego uszkodzenia,
● przegląd urządzeń należy wykonywać nie tylko po sezonie, ale każdorazowo, kiedy te nie były używane przez dłuższy czas (ważne jest m.in. skontrolowanie płynów oraz smarowań elementów ruchomych),
● po zakończonym sezonie każdy sprzęt powinien zostać dokładnie zabezpieczony, w ten sposób zyskuje się pewność, że w nowym sezonie będzie gotowy do działania.

Dlaczego warto pamiętać o regularnym serwisowaniu maszyn rolniczych?

Wykonywanie regularnych przeglądów i konserwacja maszyn rolniczych to jeden z najlepszych sposobów, aby wydłużyć ich żywotność na lata. Dzięki kontroli stanu maszyn można odpowiednio wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości. To wpływa nie tylko na sprzęt, ale także efektywność prac. Poza czystością i sprawnością podstawowych elementów ciągników czy ładowarek niezwykle ważna jest również optymalna praca silnika, różnego rodzaju układów mechanicznych, hydraulicznych czy oświetlenia. Przegląd wspomnianych komponentów maszyny sam w sobie jest kosztowny, dlatego wiele osób rezygnuje z części prac serwisowych.

SERWIS-GRAVIT_Rental-min

Tańsza eksploatacja maszyn rolniczych? To możliwe

Ciągniki czy różnego rodzaju ładowarki teleskopowe to podstawowe maszyny wykorzystywane w gospodarstwach rolnych. Ich zastosowanie pomaga w realizacji wielu zadań, a także znacznie skraca czas codziennych czynności. Eksploatacja specjalistycznego sprzętu, a także regularna konserwacja bywają jednak kosztowne. Właśnie z tego powodu coraz więcej gospodarstw decyduje się na wynajem maszyn rolniczych.

Niezawodna praca maszyn to absolutna podstawa. Dlatego w GRAVIT Rental oferujemy wynajem sprzętu, który jest zawsze gotowy do pracy – nawet w trudnych i wymagających warunkach. Przeprowadzamy kompleksowe przeglądy maszyn, dzięki temu nasi klienci mogą liczyć na efektywność wykonywanych czynności i bezpieczeństwo. Decydując się na wynajem, znika także konieczność troski o urządzenia po zakończonym sezonie i przygotowanie sprzętu do prac przed sezonem. To oszczędność nie tylko pieniędzy, ale i cennego czasu. Dzięki temu można skupić się na tym, co najważniejsze, czyli opieką nad gospodarstwem.